I my buďme fér a podpořme fair trade

O co se vlastně jedná? Slova fair trade si asi každý z vás dokáže snadno přeložit i bez slovníku. Znamená to „spravedlivý obchod“. Ale v čem je spravedlivý a proč tato myšlenka vůbec spatřila světlo světa, si teď ve stručnosti vysvětlíme.

Na světě je stále velké množství lidí, kteří žijí na hranici bídy, přestože velmi tvrdě pracují. Za své produkty dostávají tak málo zaplaceno, že jim to nestačí ani na stravu, bydlení či lékařské ošetření. Jsou často vystaveni nevhodným, zdravotně závadným podmínkám a žádnou výjimkou není ani dětská práce. Jedná se o drobné zemědělce žijící v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky, kteří se snaží uživit prodejem zemědělských plodin, jako jsou například banány, kakaové boby, káva, čaj, bavlna a další. Šanci na lepší a důstojnější život mohou  mít tito lidé pouze v případě, že za svou práci dostanou spravedlivě zaplaceno. A v tom tkví idea férového tržního principu, který chceme podpořit.

Můžete pomoci i vy? Ano. Stačí, když tuto problematiku pochopíte a při výběru zboží v obchodech pak upřednostníte výrobky označené ochrannou známkou FAIRTRADE.

Pokud se vám myšlenka fair trade zalíbila a rádi byste udělali i něco víc, zapojte se prosím do našeho školního fairtradového týmu. Můžete se obrátit na žákyně 2. SČ – Annu Švecovou a Ludmilu Mikeskovou, případně na učitelky Moniku Valachovičovou a Editu Šullovou. Společně budeme hledat další možnosti, jak pomoci.

Fair trade Fair trade Fair trade Fair trade Fair trade

Vytisknout stránku Vytisknout stránku28. 3. 2023, 14:11, zobrazeno 285x, dnes 3x
5.0 1Hodnocení