Putování za starými větrnými mlýny

Dne 12. května jsme se s tesaři 3. ročníku vydali po stopách větrných mlýnů v našem kraji. Jako první jsme navštívili zrenovovaný celodřevěný větrný mlýn v Kloboukách u Brna, který má velmi bohatou historii.

Původně zde stálo mlýnů osm, ale postupem času chátraly a zanikaly. Poslední mlýn, který se zde zachoval, byl při osvobozování Klobouk v roce 1945 z velké části poničen. Zdejší nadšenci se ovšem zasadili o to, aby historie těchto mlýnů úplně nezanikla, a v roce 1982 sem převezli kvůli rekonstrukci hlavní díly z podobného mlýna z Pacetluk. Chybějící část mlýnu byla postavena podle původních plánů. Od roku 1985 je tento objekt využíván jako muzeum a je jedním z mála plně funkčních větrných mlýnů v České republice.

Dále jsme navštívili větrný mlýn ve Vrbici, který je replikou původních vrbických mlýnů a nebyl nikdy funkční. Naši exkurzi jsme zakončili ve Starém Poddvorově, kde se nachází mlýn tzv. beraního typu s celodřevěnou konstrukcí z roku 1870. Při rekonstrukci v letech 2002 až 2003 se zde podařilo zachovat maximum původního technického vybavení. Díky obnově větrného mlýna si můžeme i dnes udělat reálnou představu o tom, v jakém zařízení se v minulosti zpracovávaly produkty denní obživy.

Větrné mlýny Větrné mlýny Větrné mlýny Větrné mlýny Větrné mlýny Větrné mlýny

Vytisknout stránku Vytisknout stránku19. 5. 2023, 12:42, zobrazeno 507x, dnes 0x
0.0 0Hodnocení